babyface

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
babyface

gia oles tis mamades tou kosmou!

Λέξεις Κλειδιά

Πρόσφατα Θέματα

» 12 κανόνες για να μείνεις έγκυος!
Γιατι κλαίει το μωρό μου; EmptyΤετ Ιουλ 11, 2012 2:02 pm από antoniaa11

» ~!Οι οικόσιτοι σκύλοι προστατεύουν τα βρέφη από ορισμένες λοιμώξεις ~
Γιατι κλαίει το μωρό μου; EmptyΔευ Ιουλ 09, 2012 2:03 am από antoniaa11

» MΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ! ΤΟ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΚΕΠΗ! ΤΟ ΣΠΑΝΙΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ!
Γιατι κλαίει το μωρό μου; EmptyΚυρ Ιουλ 08, 2012 2:12 pm από antoniaa11

» koritsakia mouuuuuuu...... pou eiste olessssssssss !!!!
Γιατι κλαίει το μωρό μου; EmptyΤετ Ιουλ 04, 2012 7:33 am από antoniaa11

» επιτελους γεννησααα..........
Γιατι κλαίει το μωρό μου; EmptyΤετ Ιουλ 04, 2012 7:30 am από antoniaa11

» Κορισακια μου τη γνωμη σας!!!!!
Γιατι κλαίει το μωρό μου; EmptyΔευ Μάης 21, 2012 5:52 pm από antoniaa11

» Η ΑΓΑΠΟΥΛΑ ΜΑΣ ΓΕΝΝΗΣΕ.......
Γιατι κλαίει το μωρό μου; EmptyΚυρ Μάης 20, 2012 12:25 pm από Σόνια

» καλως σας βρηκα και καλη αρχη!!!!!!!!!!!!!!
Γιατι κλαίει το μωρό μου; EmptyΤρι Μάης 15, 2012 6:51 am από antoniaa11

» xronia pollaaaaaaaaaaa se oles tis manoulessssssss!!!!!
Γιατι κλαίει το μωρό μου; EmptyΚυρ Μάης 13, 2012 11:27 pm από xristinaki wiiiiii

Σεπτέμβριος 2024

ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


    Γιατι κλαίει το μωρό μου;

    antoniaa11
    antoniaa11
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 265
    Points : 836
    Reputation : 0
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/04/2012
    Ηλικία : 44

    Γιατι κλαίει το μωρό μου; Empty Γιατι κλαίει το μωρό μου;

    Δημοσίευση  antoniaa11 Πεμ Απρ 26, 2012 12:45 pm

    Εάν είστε νέοι γονείς το κλάμα του μωρού σας μπορεί να σας αγχώσει ή και να σας φέρει στα όρια σας. Προσπαθήστε να μείνετε ψύχραιμοι και να ελέγξετε τα παρακάτω:

    1. Καταρχάς, βεβαιωθείτε πως δεν πεινάει. Ειδικά στα μωρά που θηλάζουν, υπάρχει περίπτωση το μωρό να μην έχει πλήρως ικανοποιήσει την πείνα του. Άλλωστε το στομαχάκι του είναι τόσο μικρό που η ποσότητα που καταναλώνει δεν επαρκεί παρά μόνο για 2-3 ώρες.

    2. Ελέγξτε, αναλόγως των καιρικών συνθηκών, τα ρουχαλάκια που φοράει. Αν έχει ζέστη φορέστε του ρουχαλάκια δροσερά και βαμβακερά, εάν έχει κρύο ντύστε το πιο ζεστά. Να θυμάστε ότι το μωρό όταν γεννιέται δεν μπορεί να ρυθμίσει καλά τη θερμοκρασία του γι αυτό ακόμη κι αν ειναι καλοκαίρι τα νεογέννητα φορούν καλτσούλες. Όσο το μωρό μεγαλώνει, μετά τον 2ο μήνα, να θυμάστε ότι το μωρό ζεσταίνεται ή κρυώνει όπως και εσείς. Άρα καλό είναι να το ντύνετε όπως ντύνεστε κι εσείς!

    3. Αλλάζετε την πάνα του μωρού σας συχνά. Κάποια μωρά ενοχλούνται απο τη λερωμένη πάνα τους. Και κάποιες φορές μπορεί να υπάρξουν ερεθισμοί και συγκάματα από μια λερωμένη πάνα που θα ταλαιπωρήσουν το μωρό σας.

    4. Το μωρό μπορεί να πονάει. Οι κολικοί στο μωρό δημιουργούν έντονους πόνους με αποτέλεσμα το μωρό να κλαίει ασταμάτητα.

    5. Ίσως το μωρό κλαίει γιατί θέλει αγκαλίτσες και χαδάκια. Παίρνετε το μωρό σας αγκαλιά. Κάποιοι γονείς προσπαθούν από πολύ μικρό να μην κακομάθουν το μωρό τους, γι αυτό αποφεύγουν τις πολλές αγκαλιές. Να θυμάστε πως η αγαπημένη θέση του μωρού σας είναι στην αγκαλιά σας καθώς η επαφή μαζί σας το ηρεμεί.

    6. Όταν το μωράκι σας κουράζεται πιθανότατα να κλαίει. Με αυτό τον τρόπο εκφράζει την υπερένταση που έχει. Είναι ένα κλάμα πριν τον ύπνο. Ιδιαίτερα όταν έχετε πολύ κόσμο στο σπίτι, οι φωνές, τα φώτα, οι αγκαλιές των φίλων από τις οποιες μπορεί να περάσει, μπορεί να το κουράσουν τόσο που να αρχίσει το κλάμα.

    7. Τα έχετε ελέγξει όλα, αλλά δε βρίσκετε τι μπορεί να φταίει. Το μωρό σας όμως θέλει να κλάψει. Σε αυτή τη περίπτωση απλά πρέπει να περιμένετε να του περάσει!

    8. Μήπως το μωράκι σας βγάζει δοντάκια?

    Τι να κάνω όταν κλαίει το μωρό μου?

    Αφού έχετε ελέγξει γιατί κλαίει το μωρό σας και έχετε αποκλείσει όλες τις πιθανές περιπτώσεις όπως πείνας, δίψας, κρύου κ.α. τότε μπορείτε να κάνετε τα εξής:

    • Φασκιώστε το. Το μωρό μέσα σε ενα σεντόνι ή κουβερτούλα καλοτυλιγμένο αισθάνεται την ζεστασιά και την ασφάλεια, που είχε όλους τους 9 μήνες στη μήτρα σας. Εναλλακτικά μπορείτε να το βάλετε στον μάρσιπο και να πάτε μια βόλτα.

    • Ηρεμήστε το ανοίγοντας το πιστολάκι, την ηλεκτρική σκούπα ή το πλυντήριο πιάτων καθώς δημιουργούν ένα ουδέτερο θόρυβο που χαλαρώνει τα μωρά ή βάζοντας μουσική που το καθησυχάζει.

    • Δώστε του πιπίλα, κι αν είναι πολύ μικρό γι αυτό, δώστε του ενα καθαρό βαμβακερό μαντηλάκι που μπορεί να βάλει στο στόμα του (ενώ φυσικά είστε πάντα μαζί του προσέχοντας το).

    • Κάντε μασαζ την πλατούλα και την κοιλίτσα του, τα χεράκια και τα ποδαράκια του. Τα μωράκια ξετρελαίνονται για μασάζ. Δοκιμάστε το!

    Εάν τα έχετε κάνει όλα, και δε σταματάει το κλάμα, το πιθανότερο είναι οτι έχετε φτάσει στα όρια σας. Τότε καλύτερα να δοκιμάσετε να αφήσετε το μωράκι σας στο κρεβατάκι του ακόμη κι αν κλαίει, και να δώσετε στον εαυτό σας λίγα λεπτά για να ανασυνταχθεί. Πάρτε βαθιές αναπνοές ή βάλτε λίγο μουσική και χαλαρώστε έστω και για 10 λεπτά. Προσπαθήστε να θυμάστε ότι είναι μια περίοδος που θα περάσει και αν μπορείτε, καλέστε να σας βοηθήσει ο σύντροφός σας, κάποιος συγγενής σας, η μια νταντά.

    Ως νέοι γονείς, όλα αυτά είναι πρωτόγνωρα για σας. Αισθάνεστε ανήμποροι στις απαιτήσεις του μωρού σας. Όμως να θυμάστε ότι περνάτε μια περίοδο γνωριμίας με το μωρό σας. Σε πολύ λίγο καιρό θα αναγνωρίζετε στο κλάμα του μωρού σας τις ανάγκες του και θα καταλαβαίνετε τι θέλει. Υπομονή. Είναι απλά θέμα χρόνου. Το μόνο που πρέπει να κάνετε ειναι να ακολουθήσετε το ενστικτό σας.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Σαβ Σεπ 21, 2024 6:30 am