babyface

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
babyface

gia oles tis mamades tou kosmou!

Λέξεις Κλειδιά

Πρόσφατα Θέματα

» 12 κανόνες για να μείνεις έγκυος!
Είμαι έγκυος? Τα συμπτώματα λένε αλήθεια EmptyΤετ Ιουλ 11, 2012 2:02 pm από antoniaa11

» ~!Οι οικόσιτοι σκύλοι προστατεύουν τα βρέφη από ορισμένες λοιμώξεις ~
Είμαι έγκυος? Τα συμπτώματα λένε αλήθεια EmptyΔευ Ιουλ 09, 2012 2:03 am από antoniaa11

» MΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ! ΤΟ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΚΕΠΗ! ΤΟ ΣΠΑΝΙΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ!
Είμαι έγκυος? Τα συμπτώματα λένε αλήθεια EmptyΚυρ Ιουλ 08, 2012 2:12 pm από antoniaa11

» koritsakia mouuuuuuu...... pou eiste olessssssssss !!!!
Είμαι έγκυος? Τα συμπτώματα λένε αλήθεια EmptyΤετ Ιουλ 04, 2012 7:33 am από antoniaa11

» επιτελους γεννησααα..........
Είμαι έγκυος? Τα συμπτώματα λένε αλήθεια EmptyΤετ Ιουλ 04, 2012 7:30 am από antoniaa11

» Κορισακια μου τη γνωμη σας!!!!!
Είμαι έγκυος? Τα συμπτώματα λένε αλήθεια EmptyΔευ Μάης 21, 2012 5:52 pm από antoniaa11

» Η ΑΓΑΠΟΥΛΑ ΜΑΣ ΓΕΝΝΗΣΕ.......
Είμαι έγκυος? Τα συμπτώματα λένε αλήθεια EmptyΚυρ Μάης 20, 2012 12:25 pm από Σόνια

» καλως σας βρηκα και καλη αρχη!!!!!!!!!!!!!!
Είμαι έγκυος? Τα συμπτώματα λένε αλήθεια EmptyΤρι Μάης 15, 2012 6:51 am από antoniaa11

» xronia pollaaaaaaaaaaa se oles tis manoulessssssss!!!!!
Είμαι έγκυος? Τα συμπτώματα λένε αλήθεια EmptyΚυρ Μάης 13, 2012 11:27 pm από xristinaki wiiiiii

Σεπτέμβριος 2024

ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


    Είμαι έγκυος? Τα συμπτώματα λένε αλήθεια

    antoniaa11
    antoniaa11
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 265
    Points : 836
    Reputation : 0
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/04/2012
    Ηλικία : 44

    Είμαι έγκυος? Τα συμπτώματα λένε αλήθεια Empty Είμαι έγκυος? Τα συμπτώματα λένε αλήθεια

    Δημοσίευση  antoniaa11 Πεμ Απρ 26, 2012 2:50 pm

    Εαν έχετε καθυστέρηση και δεν έχετε κάνει ακόμα το γνωστό τέστ, ελέγξτε αν εχετε διαπιστώσει κάποιες απο τις παρακάτω αλλαγές στο σώμα σας.
    - Το πρώτο γνωστό σημάδι που σας λέει ότι ο πελαργός έρχεται είναι φυσικά η καθυστέρηση περιόδου. Αν έχετε τακτικό κύκλο και η περίοδος σας δεν εμφάνίζεται για περισσότερες απο 7-10 ημέρες, μη διστάσετε να κάνετε το τεστ. Τα τεστ εγκυμοσύνης είναι έγκυρα κατά πολύ μεγάλο ποσοστό, ωστόσο, εάν η απάντηση είναι αρνητική κι εξακολουθείτε να έχετε καθυστέρηση, πρέπει να το επαναλάβετε μετά απο μία εβδομάδα. Εννοειται οτι η επίσκεψη στον γυναικολόγο σας είναι απαραίτητη.
    - Ενα συχνό φαινόμενο κατά τις πρώτες ημέρες της εγκυμοσύνης είναι η αύξηση της θερμοκρασίας του σώματος. Πιθανόν να είστε έγκυος αν η θερμοκρασίας σας παράμενει σε σχετικά υψηλά επίπεδα ( ανω των 37C).
    - Είναι πολύ πιθανό να εμφανιστούν λίγες σταγόνες αίματος σε ανοιχτή απόχρωση. Αυτό συμβαίνει λιγές ημέρες πριν την ημέρα της περιόδου, κατα την διάρκεια εμφύτευσης του εμβρύου στη μήτρα.
    - Πόνοι περιόδου μπορεί να κάνουν την εμφάνισή τους. Αυτο οφείλεται στη συμπεριφορά της μήτρας, εως ότου πάρει θεση και υποστηριχθεί απο τα οστά της λεκάνης.
    - Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, τα στήθη γίνονται ευαίσθητα και πρήζονται. Εάν είστε έγκυος, είναι πολύ φυσιολογικό οι θηλές σας να αποκτήσουν σκούρο χρώμα και να μεγαλώσουν σε διάμετρο. Αυτό συμβαίνει για να βρίσκει το βρέφος ευκολότερα τη θηλή κατά τη διάρκεια του θηλασμού.
    - Είναι πιθανό να παρατηρήσετε οτι ουρείτε συχνότερα απ’ ότι συνήθως. Το μωρό καθώς μεγαλώνει πιέζει όλο και περισσότερο την ουροδόχο κύστη.
    - Κατά τις πρώτες εβδόμαδες της εγκυμοσύνης είναι πολύ φυσιολογικό να αισθάνεστε σωματική κούραση, ναυτία και ζαλάδες. Μπορεί ακόμη να έχετε τάση προς εμετό, ειδικά κατα τις πρωινές ώρες.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Σεπ 20, 2024 11:30 pm